Co to jest lakier samochodowy każdy wie. Jest to powłoka nanoszona na karoserię w celu nadania jej koloru. Ale nadanie koloru nie jest jedynym zadaniem lakieru. Lakier jest warstwą, która w sposób bezpośredni zabezpiecza metal, z jakiego jest wykonana karoseria przed korodowaniem. Jeżeli nie będziemy dbali o lakier naszego samochodu, to wraz z biegiem lat będzie on coraz bardziej zniszczony. Na skutek tego będzie on zarówno gorzej wyglądał oraz gorzej chronił samochód przed korozją. Warto zatem dbać o lakier, nawet jeśli auto mamy kupione używane (a może nawet szczególnie wtedy).
Jak dbać o lakier samochodowy?
Generalnie większość metod chronienia lakieru polega na pokryciu go powłoką, mającą na celu ochronę fizyczną, chemiczną oraz ochronę przed promieniowaniem UV. Powłoki te mogą być różne, ich trwałość również. Ważne aby dobrać odpowiednią do stanu lakieru. Warto również przemyśleć koszty związane z zastosowaniem danej metody oraz korzyści z tym związane.
Ogólnie rodzaje powłok możemy podzielić na kilka rodzajów:
- ochronna folia do karoserii: folia taka zabezpiecza lakier oraz umożliwia zmienić całkowicie jego kolor, bez konieczności lakierowania (występują oczywiście również folie bezbarwne). Przeciętna grubość folii zazwyczaj mieści się w przedziale od stu do dwustu mikrometrów. W zależności od potrzeb możemy pokrywać za jej pomocą całość karoserii lub wybrane elementy. Folia ochronna bardzo dobrze chroni lakier przed otarciami, zarysowaniami oraz zmatowieniem.
- powłoka kwarcowa: powłoka kwarcowa ze względu na wysoki koszt wykonana, zazwyczaj zalecana jest do nakładania na nowe samochody. Zazwyczaj wtedy zabezpieczenie to gwarantuje zwrot, w przypadku ewentualnej sprzedaży samochodu. Możemy zastosować powłokę kwarcową na starszym aucie, ale pod warunkiem, że jego lakier jest tego wart,
- woskowanie lakieru: wosk jest chyba najczęściej stosowany. Główną tego przyczyną jest jego cena oraz możliwość, przeprowadzenia od początku do końca całości operacji samodzielnie. Wosk co prawda nie daje dobrej ochrony mechanicznej, ale zabezpiecza karoserię przed kwaśnym deszczem, zmatowieniem i promieniowanie UV. Woskowanie należy ponawiać dość regularnie, ponieważ powłoka taka nie jest trwała. Jak w przypadku wszystkich preparatów do pielęgnacji, możemy zakupić wosk z górnej półki, jaki ten tańszy. W przypadku najtańszych preparatów, nie liczmy jednak na cuda. Warte podkreślenia jest również to, że wosk pod względem wizualnym może dać najlepsze efekty.
- powłoki ceramiczne: powłoki ceramiczne zwiększają twardość lakieru, przez co wpływają głównie na ochronę mechaniczną. Powłokę taką nakłada się w postaci płynnej. Efekt ochronny następuje natomiast po zastygnięciu warstwy. Trwałość takiej powłoki może być całkiem spora (do pięciu lat).