Naprawy SMART

Czym są naprawy SMART?

Z angielskiego:

  • Small
  • Medium
  • Area
  • Repair
  • Technology

Są to naprawy, które ograniczają się do niewielkich powierzchni – najczęściej samego uszkodzenia – bez konieczności naprawy czy wymiany całego elementu. Najczęściej odbywają się one bez demontażu, bezpośrednio na samochodzie.

Naprawa niewielkiego obszaru pojazdu pozwala na zachowanie oryginalności elementów i części w samochodzie oraz znaczące skrócenie czasu naprawy.

Wymiana uszkodzonego elementu nie jest jedyną możliwością naprawy. Nie trzeba od razu lakierować całego uszkodzonego zderzaka, rysę z lakieru da się usunąć bez lakierowania. Nie musimy również szpachlować i lakierować wgnieceń na karoserii – jeśli nie ma uszkodzenia lakieru można to usunąć bezinwazyjnie. Również uszkodzone elementy kokpitu oraz tapicerek (materiałowych i skórzanych) można naprawić.

Bezlakierowe usuwanie wgnieceń

Dotychczas jedyną metodą naprawy mniejszych lub większych wgnieceń było szpachlowanie i ponowne lakierowanie elementu. Nasza metoda zapewnia przywrócenie kształtu elementu bez konieczności lakierowania czy szpachlowania. Jest to tak zwana metoda PDR (ang. Paintless Dent Repair). Technologia ta powstała w celu wyeliminowania wgnieceń podczas montażu samochodów w fabrykach i jeszcze do niedawna była skrzętnie skrywaną tajemnicą producentów aut. Stosujemy dwie metody napraw PDR: klejową – gdzie po przyklejeniu uchwytu do lakieru za pomocą specjalnych narzędzi wyciągamy wgniecenie od zewnątrz.

Jest to metoda zupełnie bezinwazyjna, gdyż nie wymaga dostępu od spodu do uszkodzonego elementu. dźwigniową – tutaj musimy mieć dostęp od drugiej strony, więc niezbędny jest demontaż np. tapicerki lub nadkola. Polega ona na masowaniu blachy od spodu specjalnymi dźwigniami i stopniowym wypychaniu wgniecenia. W obu przypadkach posługujemy się również specjalistycznymi lampami do usuwania wgnieceń, które wspomagają pracę techników. Jednakże najważniejszym czynnikiem technologii PDR jest człowiek, który musi “rozumieć” zachowanie blachy – tu nic nie zastąpi doświadczenia.

Lakierowanie SPOT

W przypadku drobnych uszkodzeń lakieru (np. otarcia zderzaków czy błotników) nie musimy lakierować całego elementu. Dzięki metodzie SPOT ograniczamy miejsce naprawy do niewiele większego od samego uszkodzenia. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiedni dobór lakieru oraz umiejętne połączenie starej i nowej powłoki lakierniczej. Przy zastosowaniu tej metody nie ma konieczności demontażu uszkodzonych elementów i cieniowania elementów sąsiednich. Jesteśmy w stanie wykonać taką naprawę nie zwiększając grubości lakieru oryginalnego. Dodatkową zaletą takiej naprawy jest czas – możemy wykonać ją na poczekaniu już od 1,5 godziny (czas jest uzależniony od rodzaju uszkodzenia).

Usuwanie skutków gradobicia

Naprawa nadwozia po gradobiciu metodą PDR jest jedyną alternatywą dla wymiany i lakierowania elementów po gradobiciu. Pomyślmy np. o konieczności wycinania dachu samochodu. Koszty metody tradycyjnej i PDR są nieporównywalne. Plusem naszej metody jest fakt, że u nas naprawa zajmie 1-2 dni, a nie około miesiąca. Zupełnie w bonusie mamy fabryczny lakier i zupełny brak śladów naprawy – nawet fachowiec nie odkryje, że auto było uszkodzone.

Renowacja tapicerki skórzanej

Tapicerka skórzana czasem zaskakująco szybko ulega degradacji. Pojawiają się na niej spękania, wyciera się również oryginalny lakier, którym została pokryta. Dotyczy to zwłaszcza siedzenia kierowcy oraz kierownicy. Uszkodzona skóra skutecznie psuje efekt, dla którego została użyta do wykończenia wnętrza. Nie musimy jednak od razu obszywać foteli nową skórą. Możemy wypełnić ubytki i całość polakierować w sposób nie odbiegający od fabrycznego. Dobierzemy każdy kolor tapicerki – jeśli naprawiany będzie tylko jeden element nikt nie zauważy różnicy.

Naprawa felg aluminiowych

Usuwamy uszkodzenia estetyczne z felg aluminiowych powstałe na przykład przy podjeżdżaniu pod krawężniki. Przy lakierowaniu drobnych uszkodzeń nie ma konieczności demontażu opony z felgi. Przy rozleglejszych uszkodzeniach demontujemy oponę, lakierujemy felgę, a następnie całość montujemy i wyważamy.

Naprawy elementów plastikowych nadwozia

Nie zawsze pęknięty zderzak, czy porysowaną listwę musimy od razu wymieniać. Dzięki metodom SMART możemy przywrócić im pierwotną funkcjonalność. Nie mówimy tu jedynie o spawaniu plastików, ale również o przywróceniu oryginalnej struktury i barwy części nielakierowanych.

Naprawy kokpitów

Jeśli poprzedni użytkownik po prostu przykręcił do deski rozdzielczej radio CB lub uchwyt do telefonu, Twojego samochodu nie muszą już szpecić otwory po wkrętach. Potrafimy odtworzyć pierwotny wygląd za ułamek kosztów wymiany kokpitu. Wypełnimy otwory, odtworzymy strukturę oraz barwę plastiku. Przy tej naprawie nie demontujemy kokpitu. Uwaga – nie maskujemy otworów po wystrzelonych poduszkach. Jedyna prawidłowa naprawa polega na wymianie poszycia i zamontowaniu nowych poduszek.

Naprawy tapicerki materiałowej

Najczęstszym ze spotykanych problemów są wypalenia od żaru papierosowego. Dzięki naszym metodom możemy skutecznie zamaskować takie uszkodzenie, łącznie z napyleniem i utwardzeniem włókien z których jest wykonane pokrycie. W ten sam sposób możemy naprawić również uszkodzoną podsufitkę.

Naprawa szyb klejonych

Odpryski i uszkodzenia szyb przednich spowodowane np. uderzeniem kamienia nie zawsze zmuszają nas do wymiany szyby. Większość tego typu uszkodzeń daje się usunąć za pomocą technik SMART. Uszkodzenie jest najpierw rozwiercane, a następnie wypełniane specjalną żywicą i utwardzane promieniowaniem UV.