Blog

Jak chronić lakier samochodu

Jak chronić lakier naszego samochodu?

Co to jest lakier samochodowy każdy wie. Jest to powłoka nanoszona na karoserię w celu nadania jej koloru. Ale nadanie koloru nie jest jedynym zadaniem lakieru. Lakier jest warstwą, która w sposób bezpośredni zabezpiecza metal, z jakiego jest wykonana karoseria przed korodowaniem. Jeżeli nie będziemy dbali o lakier naszego samochodu, to wraz z biegiem lat będzie on coraz bardziej zniszczony. Na skutek tego będzie on zarówno gorzej wyglądał oraz gorzej chronił samochód przed korozją. Warto zatem dbać o lakier, nawet jeśli auto mamy kupione używane (a może nawet szczególnie wtedy).

Jak dbać o lakier samochodowy?

Generalnie większość metod chronienia lakieru polega na pokryciu go powłoką, mającą na celu ochronę fizyczną, chemiczną oraz ochronę przed promieniowaniem UV. Powłoki te mogą być różne, ich trwałość również. Ważne aby dobrać odpowiednią do stanu lakieru. Warto również przemyśleć koszty związane z zastosowaniem danej metody oraz korzyści z tym związane.

Ogólnie rodzaje powłok możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • ochronna folia do karoserii: folia taka zabezpiecza lakier oraz umożliwia zmienić całkowicie jego kolor, bez konieczności lakierowania (występują oczywiście również folie bezbarwne). Przeciętna grubość folii zazwyczaj mieści się w przedziale od stu do dwustu mikrometrów. W zależności od potrzeb możemy pokrywać za jej pomocą całość karoserii lub wybrane elementy. Folia ochronna bardzo dobrze chroni lakier przed otarciami, zarysowaniami oraz zmatowieniem.
  • powłoka kwarcowa: powłoka kwarcowa ze względu na wysoki koszt wykonana, zazwyczaj zalecana jest do nakładania na nowe samochody. Zazwyczaj wtedy zabezpieczenie to gwarantuje zwrot, w przypadku ewentualnej sprzedaży samochodu. Możemy zastosować powłokę kwarcową na starszym aucie, ale pod warunkiem, że jego lakier jest tego wart,
  • woskowanie lakieru: wosk jest chyba najczęściej stosowany. Główną tego przyczyną jest jego cena oraz możliwość, przeprowadzenia od początku do końca całości operacji samodzielnie. Wosk co prawda nie daje dobrej ochrony mechanicznej, ale zabezpiecza karoserię przed kwaśnym deszczem, zmatowieniem i promieniowanie UV. Woskowanie należy ponawiać dość regularnie, ponieważ powłoka taka nie jest trwała. Jak w przypadku wszystkich preparatów do pielęgnacji, możemy zakupić wosk z górnej półki, jaki ten tańszy. W przypadku najtańszych preparatów, nie liczmy jednak na cuda. Warte podkreślenia jest również to, że wosk pod względem wizualnym może dać najlepsze efekty.
  • powłoki ceramiczne: powłoki ceramiczne zwiększają twardość lakieru, przez co wpływają głównie na ochronę mechaniczną. Powłokę taką nakłada się w postaci płynnej. Efekt ochronny następuje natomiast po zastygnięciu warstwy. Trwałość takiej powłoki może być całkiem spora (do pięciu lat).
przygotowanie samochodu do zimy

Jak przygotować samochód do zimy?

Co roku słyszymy sławne już zdanie “zima zaskoczyła kierowców”. Co roku wiemy, że zima nadejdzie, a mimo to co roku dajemy się zaskoczyć. Dlatego, wychodząc naprzeciw naszym corocznym problemom, stworzyliśmy krótki poradnik w którym opisujemy w jaki sposób możemy przygotować nasz samochód do zimy i.. nie dać się zaskoczyć ;-).

1. Opony

Pierwsza rzecz, którą musimy zająć się przed zimą są opony. Jest to rzecz wymagana i obowiązkowa, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie na drogach. Tutaj możemy albo dwa razy do roku wymieniać opony: z zimowych na letnie a później z letnich na zimowe, albo zaopatrzyć nasz pojazd w opony wielosezonowe. Jeśli śnieg zasypie nas niespodziewanie z dużą intensywnością, a na horyzoncie nie dostrzeżemy żadnej odśnieżarki, warto mieć w bagażniku łańcuchy na koła.

2. Akumulator

Na dworze -5 a nasze auto nie chce odpalić? Większość kierowców zna to uczucie. Kiedy temperatura spada poniżej zera, akumulator niestety może się zbuntować. Wówczas należy sprawdzić stan napięcia paska akumulatora – być może jest on zniszczony i wytarty. Ważne jest również to, aby zimą nasz akumulator był naładowany do pełna. Jeśli jest niedoładowany znacznie szybciej może nam się rozładować. Oprócz tego musimy kontrolować stan zużycia klem, które należy czyścić i zabezpieczać miedzianą pastą.

3. Silnik

To, co możemy zrobić samodzielnie, to dolać płynu chłodniczego jeśli nie mamy jego odpowiedniej ilości (a na pewno warto to sprawdzić). Kupując płyn musimy zwrócić uwagę na jego krystalizację, która nie powinna mieć miejsca w temperaturach poniżej 35 stopni. Krystalizacja na niskich temperaturach może być krytyczna dla naszego silnika.

4. Układ hamulcowy

Tutaj wystarczy kontrola wzrokowa, naszą uwagę zwrócić musimy przede wszystkim na metalowe elementy układu hamulcowego. Ważną praktyką jest wymiana płynu hamulcowego w terminach wskazanych przez producenta.

4. Spryskiwacze

Niby nic, a jednak warto o tym pamiętać. W spryskiwaczach musi znajdować się odpowiedni płyn, który nie zamarza w minusowych temperaturach. Jeśli już zamarznie to oczywiście nie spryskamy szyb, ale to może być tylko jeden z problemów. Czasami zdarza się, że płyn zamarza w dyszach spryskiwaczy a uruchomienie silniczka może spowodować spalenie się bezpieczników.

Które części samochodowe lepiej kupić nowe niż używane?

Kupno części samochodowych to dość poważna sprawa, dlatego też z całą pewnością trzeba się nad takimi transakcjami dobrze zastanowić. Zdecydowanie najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy lepiej zakupić części nowe, czy też jednak używane. Wiadomo, że druga opcja jest znacznie oszczędniejsza pod kątem finansowym, ale nie zawsze oznacza korzyść dla kupującego. W wielu przypadkach lepiej zakupić części nowe, ponieważ jedynie wtedy ma się pewność tego, że auto będzie działało poprawnie. Przede wszystkim biorąc pod uwagę zakup nowych części wypada inwestować w elementy silnikowe, których jest naprawdę sporo. Silnik zawsze powinien składać się z najnowszych elementów, tak aby nie narazić się na zbyt dużą ilość awarii mechanicznych, które dla kierowcy mogą się skończyć np. wypadkiem.

Elementy skrzyni biegów

Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zakup nowych części będą też elementy skrzyni biegów. Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych akcesoriów w samochodzie, więc nic dziwnego, że kierowcy przykładają do tego tak wielką wagę. W przypadku zakupu części nowych trzeba pamiętać o takich elementach jak listwa wtryskowa, czy też regenerowane wtryski. Jak widać wyraźnie trzeba trochę znać się na tej tematyce, aby mieć całkowitą pewność tego, że podjęło się słuszną decyzję. Tego typu nowe części trochę pieniędzy mogą oczywiście kosztować, jednak z pewnością warto się na to zdecydować, gdy chce się zapewnić sobie spokój na zdecydowanie dłuższy czas i względne bezpieczeństwo. Trzeba jednak orientować się w temacie jakie konkretnie części do danych modeli aut zakupić. Nie jest to łatwy wybór, więc wypada udać się do sklepu z takimi częściami z fachowcami, którzy posiadają w tym zakresie doświadczenie.

Zamówienia internetowe

Części nowe do danych modeli samochodów można również zamówić za pośrednictwem sklepów internetowych. Wiadomo, że trzeba dokładnie przeanalizować takie oferty, a wtedy ma się całkowitą pewność tego, iż wybierze się dla siebie najlepszej jakości elementy. Części nowe, jak sama nazwa wskazuje nie są wcześniej użytkowane, dlatego zapewniają użytkownikom dużo dłuższą żywotność. Najważniejsze jest jednak to, aby posiadacze samochodów nie kupowali części w ciemno, najpierw warto zgłębić wiedzę w tym zakresie, a dopiero wtedy można oczywiście podjąć właściwą decyzję. Dobrą wiadomością dla zainteresowanych jest to, że takie zamówienia realizowane są w ekspresowym tempie.

odszkodowanie za kolizję z dzikim zwierzęciem

Odszkodowanie w przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem

Niestety każdy kierowca jest narażony na to, że podczas jazdy pod koła może mu wbiec dzikie zwierzę leśne lub domowe zwierzę, które uciekło za płot. Coraz częściej jednak dochodzi do kolizji z takimi zwierzętami, które są groźne w skutkach nie tylko dla zwierząt, ale też mogą spowodować zniszczenie samochodu czy nawet poważne obrażenia kierowcy i jego pasażerów. Spotkanie z potężnym dzikiem czy nawet małym lisem może być za każdym razem groźne. Co zrobić, gdy doszło do kolizji z dzikim zwierzęciem?

Dobrze jest wezwać policję

W wypadku niegroźne w skutkach stłuczki z innym kierowcą można po prostu spisać oświadczenie i rozejść się do swoich ubezpieczalni. W wypadku kolizji ze zwierzęciem sprawa może się skomplikować. Po każdej takiej kolizji trzeba wezwać policję, aby sporządziła odpowiednią służbową notatkę, oraz co ważniejsze poinformowała inne służby o miejscu wypadku i konieczności zabrania zdechłej zwierzyny i przywrócenia drogi do użytku. Nawet gdy zwierze ucieknie do lasu trzeba wezwać odpowiednia służbę, aby je odszukała i udzieliła pomocy medycznej, jeśli jest to możliwe. Nigdy nie wolno takiego zwierzęcia zabierać ze sobą.

Gdzie zgłosić się po odszkodowanie?

Czasami uda się wyhamować i jedynie lekko trącić zwierzynę tak, że zostanie kilka rysek na lakierze. Ale niestety w większości wypadku jest to zdarzenie tak nagłe, że kierowca zdąży jedynie wcisnąć hamulec i ze zwolnioną prędkością uderzyć w zwierzę. A wtedy naprawa samochodu może być bardzo kosztowna, a nawet być może potrzebna będzie hospitalizacja i rehabilitacja kierowcy lub pasażerów. Do kogo wtedy trzeba zwrócić się po odszkodowanie? Jeżeli mamy wykupione AC i NNW sprawa jest jasna – do swojego ubezpieczyciela. Ale większość osób ma tylko OC, które nie pokryje skutków takiej kolizji. Generalnie o odszkodowanie można wnieść do zarządcy drogi, jeżeli nie dopełnił on obowiązków. Jednakże ważne jest jeszcze co mówią znaki.

Znak A-18b “zwierzęta dzikie”

Część spraw o odszkodowanie od zarządcy dróg jest przegrywana ze względu na to, że na drodze, na której doszło do kolizji był ustawiony znak A-18b, który informuje i ostrzega kierowców o możliwości nagłego pojawienia się dziki zwierząt. A zatem to kierowca będzie winny, gdy dojdzie do kolizji ze zwierzęciem, ponieważ wjeżdżając na tę drogę, opatrzona tym znakiem, powinien był zachować szczególną czujność. Aczkolwiek każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i może się zdarzyć, że nawet jeśli doszło do kolizji na drodze bez znaku ostrzegawczego to sąd sprawę odrzuci i wyda niekorzystny wyrok. Zdarza się też, że to nadleśnictwo ponosi winę za brak znaku, ponieważ nie poinformowało na czas zarządcy drogi o zmianach np. w zachowaniu dzikich zwierząt i ich szlakach wędrownych. Dlatego kierując sprawę do sądu najpierw trzeba ustalić czy zarządca, czy nadleśnictwo ponosi winę, a potem przedstawić dowody, że niezależnie od tego czy znak jest czy nie, zwierzę wyrządziło szkodę i należy się za nią odszkodowanie.

autodetailing

Co wchodzi w skład autodetailingu

Autodetailing to pojęcie, które staje się coraz częściej używane. Nie każdy wie co ono dokladnie oznacza. Mimo że nazwa nawiązuje do aut, autodetailing można wykonać także na motocyklach, quadach czy samolotach. Termin ten oznacza proces renowacji zewnętrznej oraz wewnętrzne pojazdu. Właściciele aut oraz innych pojazdów coraz częściej inwestują w renowację swojego pojazdu. Popyt na autodetailing wzrasta bardzo szybko, dzieje się tak, ponieważ rynek motoryzacyjny przepełniony jest pojazdami używanymi. Nowe auta są drogie w stosunku do aut kilkuletnich. A auto, które przeszło gruntowną renowację, wygląda jak nowe przez długi czas.

W autodetailing inwestują właściciele kilkuletnich aut, którzy chcą odświeżyć swój pojazd zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Taką renowację coraz częściej przeprowadzają także komisy czy prywatne osoby sprzedające używane samochody, motocykle czy quady. Pojazd po autodetailingu wygląda bardzo dobrze, dzięki czemu zdecydowanie zyskuje na wartości. Na zadbane auto szybciej można znaleźć klienta.

Jak wygląda proces autodetailingu?

Wyżej zostało już napisane, że autodetailing może być wykonany na zewnątrz pojazdu lub w jego wnętrzu. Zabiegi związane z zewnętrzną częścią pojazdu nie skupiają się jedynie na czyszczeniu karoserii. Oczywiście pierwszym etapem jest umycie nadwozia i zewnętrznych części auta aktywną pianą, która o wiele skuteczniej usuwa zanieczyszczenia z powierzchni niż mycie w myjni bezdotykowej czy automatycznej. Czystą karoserię można poddać renowacji, która polega na polerowaniu i zabezpieczeniu powierzchni specjalnym woskiem. Oprócz renowacji karoserii, autodetailing obejmuje czyszczenie komory silnika, polerowanie felg czy polerowanie i zabezpieczanie szyb np. powłoką hydrofobową. Polerowane są także reflektory i lampy. W niektórych salonach odżywiane są także opony.

Autodetailing wewnętrzny obejmuje natomiast czyszczenie tapicerki, podsufitki, foteli i dywanów, Wszystkie elementy z tworzywa sztucznego są myte i zabezpieczane specjalnymi preparatami. Jeżeli fotele skórzane są poprzecierane, mogą przejść gruntowną renowację, po której będą wyglądać jak nowe.

Lakierowanie SPOT

Jak wykonuje się lakierowanie SPOT?

Nawet drobne rysy na karoserii wyglądają bardzo nieestetycznie, a do tego mogą przyczynić się do pojawienia się pierwszych ognisk rdzy. Każdy właściciel samochodu chciałby, aby jego auto wyglądało jak najdłużej jak nowe. Większość osób nadal sądzi, że naprawa drobnych wgnieceń czy nałożenie nowej powłoki lakierniczej w miejscu, gdzie pojawiły się rysy, jest czasochłonna i droga. Na szczęście jest to nieprawda, ponieważ istnieje metoda, dzięki której lakierowanie uszkodzonej nawierzchni jest szybkie i tanie.

Co to jest lakierowanie SPOT?

Drobne rysy na karoserii samochodu czy niewielkie wgniecenia nie muszą się wiązać z drogim zabiegiem w warsztacie samochodowym. Jeszcze nie tak dawno usunięcie wymienionych wyżej uszczerbków na karoserii zewnętrznej wiązało się z wymontowaniem elementu, który był malowany w całości. Taki zabieg potrafił mocno skurczyć zasobność portfela właściciela pojazdu, szczególnie kiedy naprawa dotyczyła zderzaka.

Kierowcy mogą jednak odetchnąć z ulgą, ponieważ od pewnego czasu, dobre warsztaty samochodowe oferują naprawy lakiernicze tak zwane SPOT.

Metoda lakierowania SPOT zdecydowanie różni się od tradycyjnego lakierowania karoserii, które zazwyczaj wiązało się z demontażem elementu i malowaniem całej jego powierzchni. Lakierowanie metodą SPOT jest dużo prostsze i szybsze, a co za tym idzie, również tańsze. Lakiernik maluje tylko uszkodzoną część elementu, a mimo to nie jest widoczna różnica między nowo pomalowanym a obszarem a resztą elementu. Innowacyjna metoda malowania SPOT zlikwidowała problem różnicy cieni między starą powłoką lakierniczą a nową. Kierowca w korzystnej sytuacji może odebrać auto nawet po dwóch godzinach. Zabieg ten nie jest możliwy na wszystkich elementach karoserii. Najczęściej stosuje się go na błotnikach, lusterkach, zderzakach, listach, a nawet drzwiach.

Zalety lakierowania karoserii metodą SPOT

Bez wątpienia największą zaletą malowania elementów karoserii metodą spot jest koszt tej usługi, który zazwyczaj jest aż o 60% tańszy od zwykłego malowania. Kolejną zaletą jet czas zabiegu, który może trwać zaledwie dwie godziny. Oczywiście zaletą jest także innowacyjność metody, dzięki czemu nie widać różnicy między nowo pomalowanym obszarem a resztą elementu. Dodatkowo farby używane do lakierowania są bezpieczne dla środowiska.

zakład blacharsko lakierniczy Poznań

Mechanika samochodowa – prace blacharskie i lakiernicze

Poruszanie się po polskich drogach przy ciągle rosnącej liczbie pojazdów, wymaga zachowania szczególnej uwagi, tak aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. Jednak wystarczy tylko chwila nieuwagi, nasza bądź innego kierowcy i samochód może ulec mniejszemu lub większemu uszkodzeniu. Stajemy w takiej sytuacji przed dylematem, w jaki sposób naprawić auto i czy taka naprawa będzie opłacalna. Wymaga to przede wszystkim oceny stopnia uszkodzenia pojazdu, najlepiej dokonanego przez rzeczoznawcę z firmy ubezpieczeniowej, co pozwoli wyliczyć koszty, które trzeba będzie w związku z tym ponieść.

Solidna naprawa nie może być tania.

Ocena rzeczoznawcy daje każdemu kierowcy możliwość przygotowania się do wydatków związanych z doprowadzeniem auta do stanu sprzed kolizji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy jest ono zniszczone w stopniu uniemożliwiającym naprawę i wtedy korzystniejsze jest po prostu jego złomowanie. Jednak najczęściej da się je przywrócić do stanu pierwotnego, ale trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że porządnie wykonane naprawy blacharskie nie mogą być tanie. Wydawać by się mogło, że uszkodzoną karoserię można po prostu wyklepać domowym sposobem, za stosunkowo niewielką opłatą, co zresztą oferują liczne niewielkie warsztaty blacharskie. Niestety jakość tego typu usług stawia wiele do życzenia, a pozorne oszczędności mogą nie tylko narazić na dodatkowe koszty, ale i znacznie obniżyć poziom bezpieczeństwa auta. Większość domorosłych blacharzy maskuje uszkodzenia dużą ilością szpachli, nie przejmując się, że znacznie osłabi to konstrukcję pojazdu. Dlatego lepiej zdać się w tej kwestii na fachową pomoc oferowaną przez autoryzowane stacje obsługi, nierzadko współpracujące z profesjonalnymi lakierniami, po których opuszczeniu samochód wygląda jak nowy. Ponadto gwarantują one skuteczną naprawę uszkodzonych elementów karoserii, a jeśli jest ona utrudniona lub niemożliwa, wymieniają np. błotniki czy drzwi na nowe.

Profesjonalny warsztat lakierniczy – niezbędne wyposażenie.

Wybierając zakład blacharsko-lakierniczy dobrze jest zapoznać się z jego wyposażeniem, a od właściwie dobranych urządzeń bezpośrednio zależy jakość wykonanych prac. Powinien się w nim znaleźć sprzęt do pomiaru karoserii, rama naprawcza do prostowania nadwozi oraz profesjonalne spawarki czy zgrzewarki do blach. Taki zaś element jak bezpyłowa komora lakiernicza musi z kolei być wyposażeniem absolutnie standardowym.

kupno nowego samochodu AUDI

Kupno nowego samochodu – o czym pamiętać?

{:pl}Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że swobodne poruszanie się po mieście pozwala zdecydowanie szybciej dotrzeć do pracy, szkoły czy załatwić różne sprawy urzędowe itp. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej ludzi decyduje się zdać prawo jazdy oraz kupić swój pierwszy własny samochód. Continue reading “Kupno nowego samochodu – o czym pamiętać?”

kluczyki do samochodu

Bezpieczni na drodze

{:pl}Rzeczywistość, w której wypadki na drodze nie będą się zdarzały, raczej pozostanie w sferze marzeń. Nawet na nowoczesnych autostradach zdarzają się mniej lub bardziej poważne zdarzenia drogowe. Tam bowiem w grę wchodzi na ogół duża prędkość. Kierowcy powinni jednak mieć świadomość, że każdy z nich odpowiada za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wystarczy mówić o potrzebie zmiany. Trzeba ją zacząć od siebie samego.

Prędkość (nie) światła

Wielu kierowców postrzega ograniczenia prędkości jako nadmierne kontrolowanie oraz przepisy nieadekwatne do konkretnych warunków. A jednak za ustalanie przepisów drogowych, także tych dotyczących dozwolonej prędkości, odpowiadają ludzie znający się na tym temacie. Skoro uznali oni, że na danym odcinku nie należy jechać szybciej, to zapewne mieli rację. Dyskusję o tym, że niekiedy zarządca zamiast naprawić drogę, stawia znak ograniczający prędkość poruszania się na niej, należy odłożyć na inną okazję. W tym miejscu należy natomiast jednoznacznie przypomnieć, że większość wypadków to następstwo nadmiernej prędkości. Nie tylko tej z góry ustalonej, ale także wynikającej z niedostosowania się do aktualnych warunków atmosferycznych.

Zaufanie tak, ale ograniczone

Paradoksalnie spokojny i nieszarżujący kierowca także może ucierpieć na skutek wypadku drogowego. Dzieje się tak zazwyczaj z winy innych ludzi. Dlatego względem pozostałych uczestników ruchu należy zachować ograniczone zaufanie. Całkiem bez niego trudno byłoby wyjechać na drogę publiczną, ponieważ kierowcę paraliżowałby strach. Jednak przekonanie, że inni zachowają się zgodnie z naszymi przewidywaniami, także są nieuzasadnione. Motoryzacja wymaga rozwagi. A przede wszystkim dostosowywania się do szybko zmieniających się warunków. Nie sposób przewidzieć tego, co się stanie. Jednak wiele sytuacji można przećwiczyć na spokojnie, chociażby na placu manewrowym i wyrobić sobie pewne nawyki działania.{:}

Transport

Auto miejskie – czyli jakie?

{:pl}Wiele osób w naszym kraju chce zakupić dla siebie tzw. samochód miejski. Auto, które pozwoli im skutecznie się poruszać po mieście, podróżować na zakupy czy też w inne podobne miejsca. Takie, które spełni ich wymagania w jak najmniejszym stopniu i nie będzie powodować jakichś większych środków finansowych, które są wymagane do włożenia, remontu w nie. Bo to jest wtedy podstawa. Poza tym takie auto powinno również mało palić i zmieścić się pod każdym marketem i w innych podobnych miejscach. Wymagania są, więc dość spore i obszerne. Jednak czy możliwe do spełnienia? Możliwe do wykonania? Jak pokazuje praktyka zdecydowanie tak.

Miejskie samochody kompaktowe

Gdyby patrzeć na rozmiar konkretnego samochodu i kryterium zmieszczenia się pod każdym hipermarketem w naszym kraju to w pierwszej kolejności musielibyśmy mówić o małych samochodach takich jak Fiat Panda, Opel Corsa, Fiat Punto czy też Toyota Yaris. O tych najbardziej popularnych a co za tym idzie również sprzedających się najlepiej. Co też widać bardzo licznie na polskich ulicach gdzie pojawia się bardzo wiele takich samochodów i nie ma najmniejszych problemów z zaparkowaniem nimi w wybranym miejscu pod super lub hiper marketem. Poza tym takie auta są z reguły traktowane, jako miejskie a zatem nie mają przejechanej dużej ilości kilometrów a zatem w większości przypadków są sprawne technicznie i dobre jakościowo.

Kolejno trzeba również wspomnieć, że wskazane wcześniej pojazdy są również bardzo ekonomiczne. Ich spalanie mieści się w mniejszych granicach normy i powoduje znaczne obniżenie wszystkich kosztów eksploatacji. Nie ma, więc konieczności częstego tankowania. A gdyby ktoś miał jeszcze większe wymagania to również bez kłopotu. Albowiem większość z zastosowanych silników w tych samochodach doskonale znosi instalacje gazową, która pozwala na kolejne obniżki wszystkich kosztów eksploatacji. Z resztą do tej samej kategorii zalicza się jeszcze jeden aspekt. Mianowicie chodzi o koszt części do tych samochodów. Są one bardzo niskie i nie powodują dużych obciążeń dla budżetu domowego. Wielokrotnie można również znaleźć ciekawe i trwałe zamienniki, które pozwolą na dalsze użytkowanie konkretnych pojazdów.{:}

Archiwum

Maj 2024
PWŚCPSN
« Maj  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kategorie

Popularne wpisy

Transport

Auto miejskie – czyli jakie?

odszkodowanie za kolizję z dzikim zwierzęciem

Odszkodowanie w przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem