Poruszanie się po polskich drogach przy ciągle rosnącej liczbie pojazdów, wymaga zachowania szczególnej uwagi, tak aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. Jednak wystarczy tylko chwila nieuwagi, nasza bądź innego kierowcy i samochód może ulec mniejszemu lub większemu uszkodzeniu. Stajemy w takiej sytuacji przed dylematem, w jaki sposób naprawić auto i czy taka naprawa będzie opłacalna. Wymaga to przede wszystkim oceny stopnia uszkodzenia pojazdu, najlepiej dokonanego przez rzeczoznawcę z firmy ubezpieczeniowej, co pozwoli wyliczyć koszty, które trzeba będzie w związku z tym ponieść.
Solidna naprawa nie może być tania.
Ocena rzeczoznawcy daje każdemu kierowcy możliwość przygotowania się do wydatków związanych z doprowadzeniem auta do stanu sprzed kolizji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy jest ono zniszczone w stopniu uniemożliwiającym naprawę i wtedy korzystniejsze jest po prostu jego złomowanie. Jednak najczęściej da się je przywrócić do stanu pierwotnego, ale trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że porządnie wykonane naprawy blacharskie nie mogą być tanie. Wydawać by się mogło, że uszkodzoną karoserię można po prostu wyklepać domowym sposobem, za stosunkowo niewielką opłatą, co zresztą oferują liczne niewielkie warsztaty blacharskie. Niestety jakość tego typu usług stawia wiele do życzenia, a pozorne oszczędności mogą nie tylko narazić na dodatkowe koszty, ale i znacznie obniżyć poziom bezpieczeństwa auta. Większość domorosłych blacharzy maskuje uszkodzenia dużą ilością szpachli, nie przejmując się, że znacznie osłabi to konstrukcję pojazdu. Dlatego lepiej zdać się w tej kwestii na fachową pomoc oferowaną przez autoryzowane stacje obsługi, nierzadko współpracujące z profesjonalnymi lakierniami, po których opuszczeniu samochód wygląda jak nowy. Ponadto gwarantują one skuteczną naprawę uszkodzonych elementów karoserii, a jeśli jest ona utrudniona lub niemożliwa, wymieniają np. błotniki czy drzwi na nowe.
Profesjonalny warsztat lakierniczy – niezbędne wyposażenie.
Wybierając zakład blacharsko-lakierniczy dobrze jest zapoznać się z jego wyposażeniem, a od właściwie dobranych urządzeń bezpośrednio zależy jakość wykonanych prac. Powinien się w nim znaleźć sprzęt do pomiaru karoserii, rama naprawcza do prostowania nadwozi oraz profesjonalne spawarki czy zgrzewarki do blach. Taki zaś element jak bezpyłowa komora lakiernicza musi z kolei być wyposażeniem absolutnie standardowym.